Není mrazák jako mrazák

.

Jaké mrazicí boxy známe a jaké jsou jejich přednosti, nebo naopak nevýhody?


Pultové


Říká se jim také „truhlicové“. Otevírají se shora a jsou konstruovány pro velkokapacitní skladování potravin, zejména masa, ovoce a zeleniny. Vyznačují se nízkou spotřebou elektrické energie a jsou izolovány silnější vrstvou, než mrazicí boxy, které jsou součástí kombinovaných chladniček. Značnou výhodou je, že potraviny při výpadku elektřiny tu zůstávají dlouho zmrzlé a nerozmznou ani po několika hodinách.
čtyři kostky ledu.jpg


Skříňové


Samostatné mrazáky ve tvaru podobném klasické chladničce s vodorovnými šuplíky, jejichž přední strana je buď vyklápěcí, anebo se celý šuplík vysune. Jsou koncipovány tak, aby jejich konstrukce mohla být součástí bytového vybavení.


Jaký z nich zvolit


Rozhodnutí je vždy závislé na více faktorech:

·         Spotřeba elektřiny – jednoznačně výhodnější jsou pultové. Spotřeba je v těchto případech zhruba o 20 procent nižší.

·         Velké množství potravin – zde se také uplatní truhlicové řešení, které pojme až dvojnásobek toho, co jeho konkurent.

·         Časté otevírání – pro každodenní vstupy do mrazicího prostoru je výhodnější skříňové řešení, neboť je uvnitř větší přehled, navíc odklopíte pouze jeden samostatný šuplík, nejlépe popsaný štítkem, co se nachází uvnitř.

·         Odmrazování – lépe vychází pultové řešení – je to jen jeden jediný box bez mřížek a šuplíků, které se nemusí čistit jednotlivě. Vnitřní prostor pultového boxu se lépe udržuje v čistotě.
barevné lednice.jpg

.


Pokročilé funkce


Mrazáky se od sebe liší mezi výrobci, ale i v rámci jednoho výrobního firemního programu https://www.bumo.cz/chladici-zarizeni. Některé nadstandardní funkce se však můžou hodit:

·         Super zámraz – funkce prudkého zmrazení nově přidaných potravin zabrání částečnému rozmrazení těch stávajících.

·         Zámek – madlo je opatřeno patentním zámkem na klíč, což se může hodit u společných prostor, kde by hrozilo vykrádání jeho obsahu nezvanými hosty.

·         Akustický signál – v případě ponechaných pootevřených dvířek, nebo špatně uzavřených dvířek, kdy je na těsnícím rámu něco přichyceno. Signál vydá čidlo, které zaznamená přírůstek teploty.

·         No Frost – bezzámrazový systém má na starosti udržování suchého vzduchu uvnitř mrazáku. Vznikající vlhkost by totiž přispívala k tvorbě ledové tříště.

Není mrazák jako mrazák
4.2 (83.33%)6
.